آشنایی با طول و عرض و ابعاد استاندارد فرش ماشینی کاشان

فرش های ماشینی از ابعاد مختلفی تشکیل شده است . تمام این ابعاد استاندارد نیستند و گاهی بنا به در خواست مشتری بافته می شوند . گاهی ممکن است انتخاب ابعاد فرش تاثیر زیادی بر زیبایی دکوراسیون شما داشته باشد . بنابر این تصمیم گرفتیم مقاله ای را برای این موضوع در نظر بگیریم . پس در ادامه همراهم ما باشید با معرفی ابعاد استاندارد و غیر استاندارد فرش ماشینی کاشان

ابعاد استاندارد فرش ماشینی

ممکن است لازم باشد برای خرید فرش ماشینی ابعاد فرش ماشینی را بدنید . زیرا بعضی از ابعاد استاندارد و بعضی غیر استاندارد است .

ما در مجموعه فرش و گلیم مهرزاد هر دو این مدل ابعاد را تولید می کنیم . اما ابتدا خصوصیات و ویژگی هر کدام را باید بدانید . این اطلاعات به شما کمک می کند تا بهترین انتخاب را در هنگام خرید فرش ماشینی کاشان داشته باشید .

به طور قاعده ، فرش استاندارد مستطیل شکل است اما فرش های با ابعاد گرد و مربع نیز وجود دارد . ولی در کل فرش های مستطیل شکل زیباترین فرش ها را به ما هدیه می کنند .

در ادامه به تمامی موارد گفته شده اشاره خواهد شد .

 • بزرگترین فرش استاندارد چه ابعادی دارد ؟

  بزرگ ترین و بهترین فرش استاندارد ، 12 متری می باشد . این فرش طراحی کامل و بی نقصی دارد . نقشه در این ابعاد از فرش ، به صورت دقیق و واضح می باشد . این طراحی کامل به خاطر این است که ابتدا نقشه فرش 12 متری طراحی می شود و بعد بقیه سایز ها از این فرش سایزبندی می شوند .

  • ابعاد فرش 12 متری چند در چند است ؟

  فرش 12 متری  از ابعاد 3 متر در 4 متر تشکیل شده است . این سایز از فرش استاندارد ترین فرش از قدیم می باشد . فرش های دستبافت نیز از این قاعده مستثنی نیستند . قالی ایرانی 12 متری یکی از فرش های دستبافت با این ابعاد است .

 • از فرش 12 متری کوچکتر چه سایزی است ؟

  یک سایز کوچکتر از فرش 12 متری ، فرش 9 متری می باشد . این فرش نیز به صورت مستطیل و استاندارد تولید می شود .

  • ابعاد فرش 9 متری چند در چند است ؟

  فرش های 9 متری بافته شده توسط دستگاه های فرش ماشینی ، در ابعاد 2.5 در 3.5 تولید می شوند . با ضرب این دو عدد در همدیگر به عدد 8.75 می رسیم . در حقیقت فرش های 9 متری 25 سانتی متر از اندازه اسمی خود کوچکتر هستند .

  اما تعجب نکنید !! این ابعاد به 9 متری معروف هستند و هر کجا که اسم فرش 9 متری را شنیدید بدانی این ابعاد مد نظر است .

  • طول و عرض فرش 9 متری دقیقا چند است ؟

  همانطور که گفته شد فرش 9 متری دارای عرض 2.5 متر و طول 3 متر می باشد . ابعاد گلیم فرش 9 متری نیز همین مقدار می باشد .

  • فرش 3*3 همان متری می باشد ؟

  البته دقت داشته باشید که یک سایز غیر استاندارد نیز برای فرش 9 متری بافته می شود . آن هم سایز 3*3 می باشد . این فرش اغلب به صورت مربع بافته می شود . البته امکان بافت دایره شکل این فرش نیز وجود دارد . این فرش دارای طول و عرض 3 متر می باشد .

  پس فرش 3*3 همان 9 متری معروف در بازار نیست . نکته مهم دیگر برای این سایز این است که فرش 3*3 به صورت جفت و فقط به سفارش مشتری بافته می شود .

 • کوچکترین ابعاد فرش استاندارد چیست ؟

  فرش های استاندارد به سه دسته 12 متری و 9 متری و 6 متری تقسیم می شوند . کوچکترین ابعاد برای فرش ماشینی کاشان ، 6 متری می باشد .

  البته از فرش های استاندارد کوچکتر ، قالیچه های استاندارد هستند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد .

  • ابعاد فرش 6 متری ماشینی چند در چند است ؟

  فرش 6 متری دارای عرض 2 متر و طول 3 متر می باشد . ابعاد فرش شش متری کوچکترین ابعاد استاندارد فرش را دارا می باشد .

ابعاد استاندارد فرش ماشینی

ابعاد استاندارد قالیچه فرش ماشینی

قالیچه فرش و گلیم ماشینی به اشکال مختلف بافته می شود . دقیقا مثل فرش ماشینی ، قالیچه های به صورت مستطیل هم استاندارد هستند . دو مورد از معروف ترین و پر فروش ترین ابعاد قالیچه ماشینی به شکل مختلف را در زیر آورده ایم .

 • قالیچه فرش 4 متری

  یکی از بزرگترین ابعاد قالیچه استاندارد را دارا می باشد . یکی از پر فروش ترین قالیچه های ماشینی ، قالیچه 4 متری می باشد . این قالیچه یک سایز از فرش 6 متری کوچکتر می باشد .

  • ابعاد قالیچه 4 متری چند است ؟

  ابعاد دقیق این قالیچه 1.5 متر عرض و 2.25 متر طول می باشد .

  با یک حساب سر انگشتی متوجه می شویم که این قالیچه تنها 3.375 متر مربع مساحت دارد . اما به قالیچه 4 متری معروف می باشد .

  شما هر کدام از این اصطلاحات را بگویید ، فروشنده متوجه منظور شما می شود . البته بهتر است از اصطلاح قالیچه 1.5 در 2.25 استفاده کنید .

  ابعاد گلیم فرش 4 متری نیز به همین مقدار می باشد .

 • قالیچه 1.5*1

  یکی دیگر از ابعاد قالیچه استاندارد برای فرش ماشینی سایز 1.5*1 می باشد . این قالیچه با عرض یک متر و طول یک و نیم متر می باشد .

  به این ابعاد از قالیچه زرع و نیم نیز گفته می شود .

ابعاد قالیچه استاندارد

ابعاد فرش گرد و مربع

به جز فرش های استاندارد که به شکل مستطیل هستند ، فرش های گرد و مربع نیز تولید می شوند . این مدل فرش ها به خودی خود استاندارد نیستند . اما ما در مجموعه فرش و گلیم مهرزاد طراحان مجربی داریم که این ابعاد را به بهترین نحو طراحی و آماده تولید می نمایند .

 • ابعاد استاندارد فرش ماشینی گرد را بدانید :

  فرش های گرد به خودی خود استاندارد نیستند . زیرا باید نقشه های مستطیل را به گرد تبدیل کرد . ولی ما در مجموعه فرش و گلیم مهرزاد سعی کرده ایم این امر را به گونه ای انجام دهیم که یک فرش گرد خوش نقشه داشته باشید .

  فرش و قالیچه گرد را می توان به ابعاد زیر دسته بندی کرد :

  البته برای گلیم ماشینی ابعاد 80*80 هم بافته می شود . دیگر ابعاد گلیم را در ادامه خواهیم دید .

  برای بافت فرش گرد با ابعادی متفاوت از ابعاد گفته شده در بالا نگران نباشید . ما در مجموعه فرش مهرزاد هر ابعادی را که لازم دارید از هر نقشه از فرش می توانیم برای شما تولید کنیم . ( البته این سایز سفارشی خواهد بود و به صورت جفتی برای فرش و به صورت تکی برای گلیم قابل سفارش است )

 • ابعاد استاندارد برای فرش ماشینی مربع :

  تمام موارد گفته شده برای فرش های گرد را می توانید به صورت مربع نیز سفارش دهید .

ابعاد تولید شده برای گلیم ماشینی چیست ؟

تولیدات گلیم ماشینی از ابعاد متنوع تری برخوردار هستند . یکی از خصوصیات این گلیم ها این است که می توانید به صورت تکی سفارش دهید .

کوچکترین سایز های گلیم ماشینی روپله ای ها هستند . روپله ای گلیم در عرض 3 سانتی متر و طول 70 و 80 و 90 و 100 سانتی متر تولید می شوند .

قیمت روپله ای 90 سانتی

بعد از روپله ای به سراغ پادری گلیم می رویم

یکی دیگر از ابعاد گلیم ماشینی کاشان ، سایز های با عرض 1 متر هستند . ابعاد استاندارد این قالیچه 1.5*1 متر می باشد . این گلیم در طول های 2 و 3  و 4 متر نیز بافته می شود .

هر میزان طول که بخواهید در عرض یک متر بافته می شود . پس با فرش مهرزاد نگران ابعاد گلیم درخواستی خود نباشید .

ابعاد دیگری که به صورت قالیچه برای گلیم بافته می شوند 2*1.20 و 2.25*1.5 می باشند که قالیچه 2.25*1.5  همان قالیچه 4 متری می باشد .

تمام سایز های گرد و مربعی که در بالا به آن اشاره شد نیز توسط دستگاه گلیم ماشینی بافته می شود .

ابعاد بزرگ برای گلیم ماشینی را می توان 12 متری و 9 متری و 6 متری دانست .

ابعاد غیر استاندارد فرش ماشینی چیست ؟

تولید فرش ماشینی به ابعاد استاندارد بالا محدود نمی شود . اگر ابعاد دلخواه شما در بالا ذکر نشد ، جزو سایز های غیر استاندارد می باشند .

منظور از غیر استاندارد بودن ، صرفا اندازه فرش است و این استاندارد ربطی به کیفیت فرش ندارد . برای فرش تا عرض 3 متر و برای گلیم ماشینی تا عرض 4 متر و طول 25 متر را می توانید سفارش دهید .

2 نکته برای فرش های غیر استاندارد

 1. به این نکته دقت داشته باشید که فرش های غیر استاندارد به صورت جفت و گلیم ماشینی به صورت تکی بافته می شوند

 2. برای سایز های غیر استاندارد هزینه طراحی نیز در نظر گرفته می شود .

 

 • چرا فرش های غیر استاندارد به صورت جفتی بافتی می شوند ؟

این موضوع بر می گردد به سیستم بافت فرش ماشینی کاشان . به نحوی که در بافت فرش ماشینی همزمان دو فرش به صورت پشت و رو بافته می شود .

 • برای سفارش فرش غیر استاندارد چکار کنم ؟

بهتر است برای خرید فرش با ابعاد غیر استاندارد ، آن را به دو بخش تقسیم کنید . برای مثال برای ابعاد غیر استاندارد 3 در 3.5 باید دو فرش 1.5 در 3 را سفارش دهید .

ابعاد سفارشی فرش

ابعاد استاندارد تابلو فرش

از آنجایی که تابلو فرش های مجموعه فرش مهرزاد به صورت چاپی می باشد ، ابعاد مختلفی نیز دارا است . شما میتوانید هر نقشه ای از تابلو فرش را با ابعاد دلخواه خود خریداری نمایید . از ابعاد تولید شده در فرش مهرزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد .

20*20 40*40 50*100 80*120
20*30 35*50 70*70 100*150
25*35 40*60 70*100
30*30 50*50 100*100
30*40 50*70 60*120

چیدمان منزل به کمک ابعاد استاندارد فرش

برای چیدمان دکوراسیون ، با توجه به ابعاد فرش ، باید به موارد زیر دقت کنید .

 • اندازه دقیق فضای خود را بدانید :

قبل از خرید فرش ، اتاق خود را به صورت دقیق اندازه گیری کنید . این کار باعث میشود به فروشنده هم مختصات دقیقی را بدهید . در این صورت فروشنده می تواند با تجربه خود ، پیشنهاد های خوبی به شما بدهد .

 • تاثیر سبک زندگی بر انتخاب ابعاد فرش :

اگر منزل شما سنتی باشد ، نمیتوانید فرش را در وسط پهن کنید و اطراف آن خالی باشد . قاعدتا در منزلی که کف پوش آن موزاییک است ، بهتر است فرش تمام فضا را بپوشاند.

در طرف دیگر اگر سبک چیدمان دکوراسیون شما مدرن است ، از ابعاد کوچکتری از فرش و قالیچه می توانید استفاده کنید . به ین صورت که فرش یا قالیچه را در وسط پهن کنید و اطراف آن را با مبل پر کنید .

 • شکل ظاهری فرش :

ممکن است شما فرش دایره ، بیضی یا مربع را به جای استاندارد مستطیل فرش انتخاب کنید . باید این را در نظر داشته باشید که ابعاد فرش های این چنینی ممکن است مناسب فضای اتاق شما نباشد .

به طور مثال استفاده از فرش گرد به عنوان فرش اصلی منزل کاری بسیار حساس است . دکوراسیون با این اشکال از فرش و قالیچه مستلزم دکوراسیونی هماهنگ می باشد .

 • ابعاد مناسب پذیرایی و اتاق نشیمن :

سعی کنید بری اتاق های اصلی از ابعاد بزرگ فرش استفاده کنید . زیرا هرچه ابعاد فرش بزرگتر باشد ، نقش و نگار آن واضح تر و کامل تر خواهد بود . این موضوع باعث می شود شما اتاقی زیبا تر داشته باشید .

کلام آخر :

انتخاب درست ابعاد فرش باعث میشود شما منزلی زیبا تر داشته باشید . گاهی ممکن است بر اثر یک انتخاب اشتباه در خرید فرش با ابعاد نا مناسب ، سال ها چشم شما از زیبایی محروم شود .

در این مقاله خواندیم که فرش ها از نظر ابعاد به دو دسته استاندارد و غیر استاندارد تقسیم می شوند . سه سایز اصلی و استاندارد فرش 12 متری و 9 متری و 6 متری هستند .

از قالیچه ها هم میتوان قالیچه 4 متری ( 2.25*1.5 ) و قالیچه 1.5*1 را ابعاد استاندارد دانست .

اغلب ابعاد دیگر به صورت غیر استاندارد و به صورت سفارشی سازی شده تولید می شوند .

اشکال غیر استاندارد فرش نیز به صورت مربع ، دایره و بیضی می باشند .

برای انتخاب بهتر ابعاد فرش حتما با مشاوران مجموعه فرش و گلیم مهرزاد در ارتباط باشید .

به طور کلی و به طور استاندارد فرش 9 متری دارای عرض 2.5 متر و طول 3.5 متر می باشد . مساحت این فرش 8.75 است . فرش های 3*3 نیز 9 متر حساب می شوند اما یک سایز غیر استاندارد دارند .

قالیچه استاندارد 4 متری دارای عرض 1.5 متر و طول 2.25 متر دارد . مساحت این قالیچه 3.375 می باشد . قالیچه های 2*2 نیز 4 متر می باشند اما این سایز غیر استاندارد می باشد . ابعاد قالیچه 4 متری برای فرش و گلیم فرش استفاده می شود .

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه