شانه و تراکم فرش ماشینی

شانه و تراکم فرش ماشینی یا فرش دستبافت  ؟

قبل از اینکه شانه و تراکم رو واستون توضیح بدم باید بگم که توی اکثر خونه های ایرانی ها فرش ماشینی از هرنوعی که باشه دیده میشه . از فرش دستبافت بگیر تا فرش ماشینی ، اما موضوع شانه و تراکم مربوط میشه به فرش های ماشینی .

معمولا خیلی از افراد که قصد خرید فرش دارند ، آشنایی زیادی با فرش و مشخصات اون ندارند و ممکنه این سوال واسشون پیش بیاد که تراکم و شانه فرش چیه ؟ یا فرق شونه و تراکم فرش چیه ؟

که ما با کمال میل اینجاییم تا به این سوال و سوالات دیگه شما عزیزان پاسخگو باشیم .

تراکم عرضی یا شانه فرش چیست؟

اگه بخوام خیلی آسون و ساده بگم به تعداد ریشه یا گره توی هر متر از عرض فرش رو شانه میگن . یعنی توی یه فرش 700 شونه در هر یک متر از عرض فرش 700 ریشه (گره) بافته شده . پس اگه از پشت فرشتون ده سانت یا بیست سانت از عرض فرش ریشه های بافته شده رو بشمارید میتونید متوجه بشید فرشتون واقعا چند شونست

شانه های رایج در بازار فرش

تراکم طولی فرش (تراکم ) چیست ؟

تراکم هم مثل شانه به تعداد گره های در هر متر از طول فرش ماشینی گفته میشه . مثلا فرشی که تراکم 2550 هست ، توی هر متر مربع از طول 2550 ریشه یا گره بافته شده

رابطه شانه و تراکم با کیفیت چیست ؟

میشه اینجوری گفت که فرش هایی که شانه اونها بیشتره ریز بافت تر و شلوغتر هستن . برای همین به فرش های دستبافت شباهت بیشتری دارند و بهشون دستبافت گونه هم گفته میشه .ولی تراکم فرش به فشردگی و استحکام فرش مربوط میشه  و باعث دوام بیشتر فرش میشه .

پس شانه فرش به ریزنقش بودن و وضوح فرش مربوط میشه ولی تراکم به سفت تر و سنگینتر بودن فرش مربوط میشه .

چه شانه و تراکمی را انتخاب کنیم ؟

همونطور که گفتم  هرچقدر تعداد گره‌های زده شده در طول و عرض فرش ماشینی بیشتر باشه، طبیعتا نقش فرش ظریف‌‌تر و زیبایی اون بیشتر میشه. در واقع اگه وضوح و ظرافت نقشه فرش واستون مهمه ، فرشی رو انتخاب کنید که شانه و تراکم بیشتری داره. این یه امر طبیعیه که هر چقدر تعداد گره‎های رنگ فرش بیشتر باشد باید از نخ ظریف‌تری استفاده شود در نتیجه طرح نهایی فرش بسیار زیباتر دیده می‌شه.

یه رابطه واضح اینه که هرچی تراکم فرش بالاتر باشه قیمتش هم بالاتر میره . و شما اگه یه فرش ارزانتر و با قیمت مناسبتر میخواید باید محصولی با تراکم پایینتر انتخاب کنید . البته میتونید میانه رو هم در نظر بگیرید و فرشی انتخاب کنید که شانه و تراکم متوسطی داشته باشه تا هم بتونید مدیریت هزینه کنید هم فرشی متاسب رو خریداری کنید .

این نکته مهم رو فراموش نکن !

عزیزای من ، کیفیت یه فرش ماشینی تنها به تعداد شانه و تراکم اون وابسته نیست. در واقع کیفیت فرش وابستگی زیادی  به جنس نخی داره  که در بافت فرش استفاده شده

اگه جنس نخی که باهاش فرش رو بافتن از جنس مرغوب نباشه ولی شانه و تراکم فرش ماشینی بالا باشه دلیل نمیشه که بگیم این فرش کیفیت خوبی داره و همینطور بلعکس . پس همیشه فاکتور نخ رو در کنار شانه و تراکم قرار بدید.

من و همکارهام در مجموعه فرش مهرزاد ، عرضه کننده فرش ماشینی در شهر کاشان هستیم که تمامی محصولات رو با تنوعی بالا و درجه کیفیت بسیار بالا همین طور قیمتی مناسب عرضه می کنیم . شما می تونید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی فرش مهرزاد از محصولات دیدن کنید و پس از بررسی دقیق محصول مورد نظر خود را انتخاب نمایید

توسط در 13ام خرداد, 1400 منتشر شددسته‌بندی: نکات مهم فرش و دکوراسیونبدون دیدگاه

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه